איכות כלי כתיבה ומקום ייצורם

ידוע שרוב המוצרים כיום מיוצרים בסין. שם כוח העבודה הזול לא מאפשר שום תחרות. כך למעשה גם סין נהייתה אימפריה. אך אם רגע נבחן לאורך ההיסטוריה את המודל של סין: ההעתקת התעשייה מהמעצמה הנוכחית ומילוי כוח אדם זול יותר, נוכל להיווכח שלא הם המציאו את הטריק הזה אלא לפניהם עשו את זה האמריקאים לאנגלים וכעת הוייטנאמיים עושים את זה לסינים.

אם בעבר שאלנו את עצמנו איפה המוצר מיוצר? והתשובה לכך הייתה בסין. מיד היה אפשר לזהות סימני אכזבה וחוסר וודאות לגבי טיב המוצר. אך כיום אם המוצר לא מיוצר בסין הרי זה נס. מה גם איכות המוצרים השתפרה פלאים והסינים נכנסו אפילו לשווקים תחרותיים וטכנולוגיים כמו הסלולר, מחשוב ועוד. ממש באותה נשימה אפשר גם לדבר על כלי הכתיבה ואיכותם. הרי עט שעשוי בסך הכל ממספר חתיכות פלסטיק, קצת נחושת ודיו הוא אינו מוצר מורכב. אך ישנם סוגים שונים של עטים. ישנם עטים פשוטים, עטים יוקרתיים, עטים נובעים ועטים נמרחים. כל המגוון הזה ניתן למצוא במפעלים השונים ברחבי סין.

לא נראה כדוגמתא את מערך הספנות והמשלוחים ממדינת השמש העולה. היכולת לשנע עשרות טונות של ציוד בימים ספורים משמש כגוש פנקא להתוותה של סין למעצמה. הכסף הנכנס למדינה מאפשר לה להתפתח גם צבאית ואף להיות פרובוקטיבית כלפי שכנותיה ואפילו כלפי ארה"ב. האם כולכם שמעתם על האיים המלאכותיים שסין מייבשת באוקיינוס השקט. כל אי מלאכותי שכזה נוגס עוד פיסת שטח לכיוון ארה"ב ומאפשר לסין למקם כלים אסטרטגיים סמוך יותר לחופיה המערביים של האמריקאים. כמובן שאלו לא אוהבים זאת בלשון המעטה אך יחד עם זאת כמות החוב שיש לארה"ב לסין לא מאפשר לה לשחק כפי שהייתה רוצה. זאת בעוד שרוסיה משקיפה מהצד ומקנא כיצד בעלת בריתה מצליחה לעקוף את ארה"ב בסיבוב בעוד שהיא נותרה מאחור עם עיצומים כלכליים קשים, מטבע כושל וחוסר יכולת כלכלית להתמודד צבאית ומדינית עם שאר המעצמות.

הפריצה של סין למערב הביאה עמה גם לא מעט תחלואים כגון זיהום אוויר ומחלות רבות עימם הסינים לא מגדירים את זה בראש סדר העדיפויות שלהם ולכן בתי החולים בסין מלאים באנשים בעלי מומים ומחלות שנראו באנושות רק בימי הביניים ודרומה.