מה עדיף, עטים או עפרונות?

במאמר נסקור במה עדיף להשתמש ואיזה צורך משתמשים בעטים ולאיזה צרכים בעפרונות. ידוע לכל בר דעת כי עפרונות משתמשים כאשר רוצים לכתוב דברים שהם אינם עדי עד, שהם ברי שינוי. למשל תלמידים בשיעור שגרתי בביה"ס, סטודנטים במכללה או אוניברסיטה, מורים לנגינה והלחנה ועוד כהנה וכהנה דוגמאות. לעומת זאת כאשר רוצים לכתוב בעט הכוונה היא שאין הדבר הוא בר חלוף אלא ממש נצרב על גבי הנייר לעולמי עד. משתמשים בעט כאשר רוצים לחתום על מסמכים חשובים, כאשר רוצים לסכם דברים שלא משתמעים לשני פנים ומבחנים כאשר רוצים את האפשרות לערער.

היתרון בכתיבה בעט היא היכולת להחליף את הדיו כשנגמר, כך למעשה זהו אינו חפץ חד פעמי, אלא רב פעמי. חפצים כאלו הינם שימושיים יותר מאשר חד פעמיים אשר נזרקים לרוב בסיום שימושם אל האשפה. בעוד שעפרון הינו כלי כתיבה חד פעמי, כאשר חידודו מלכלכך על ידי נסורת עץ וסיום העפרון בסנטימטרים האחרונים שלו לא מאפשר יותר כתיבה נורמלית.

כמו שאנו רואים לעיל, לכל כלי כתיבה ייעוד משלו. בעבר היו כותבים בעזרת נוצה וצנצנת דיו, אלו היו שיטות עתיקות שעד היום מרבים להשתמש בהם כותבי מזוזות, מגילות ודברי קודש. ידוע לכל כי מזוזה שנכתבה בכתב יד על ידי רב מוסמך ערכה או לאין ערוך ממזוזה עם קלף מודפס שבטלה ואינה כשרה לשימוש. כלי כתיבה נוסף אשר התפתח בעקבות הדיו הינו מכונת הדפוס, אשר כפי שאתם וודאי יודעים אינה מטביעה את החותם והסגנון כתיבה של הסופר, אך מאפשרות לקורא איכות וחוויה טובה יותר. זאת בעקבות אותיות שאינם מחוברות, כך שלעין שלנו קל לזהות באיזה סימן מדובר. אנשים רבים היו מקלידים את דברם במכונת הדפוס. אך החסרון במכונה זו שמידה וישנה טעות, מאוד קשה למחוק ולרוב צריך להתחיל מחדש.  הלחץ לטעות עולה ככל שמתקדמים בדף. טעות בסוף הדף עלולה להיות מתסכלת עבור הסופר. למזלנו ההגעה של המחשב והפתרון של מעבדי התמלילים לסופרים שינה לגמרי את חוקי המשחק. עד כדי כך שאין סופר כיום שאינו כותב את ספרו דרך מעבדי תמלילים במחשב.